Periodontologia obejmuje leczenie chorób przyzębia (dziąseł i kości). Najczęstszym schorzeniem jest zapalenie przyzębia – paradontoza, w skrajnych przypadkach prowadząca do utraty uzębienia. Periodontologia w zakresie profilaktyki oferuje piaskowanie oraz skaling (naddziąsłowy i poddziąsłowy). Chodzi o likwidowanie osadów i kamieni nazębnych, gdyż gromadzące się w nich bakterie doprowadzają do zapalenia tkanki przyzębnej. Periodontolog Kraków zwróci też uwagę, czy uzupełnienia protetyczne są prawidłowo dostosowane.
Periodontologia
Leczenie periodontologiczne
W przypadku leczenia z zakresu periodontologii ważne, by zgłosić się do stomatologa w momencie pojawienia się pierwszych niepokojących objawów, aby możliwe było jak najszybsze wdrożenie leczenia. Zaliczamy do nich:
- zaczerwienienie, bądź krwawienie dziąseł
- odsłonięcie szyjek zębowych
- nadwrażliwość
- uczucie rozchwiania zębów
- nieprzyjemny zapach z ust
Leczenie periodontologiczne może obejmować pokrycie recesji dziąsła, chirurgiczną resekcję lub korektę uśmiechu dziąsłowego.
Uśmiech dziąsłowy - leczenie
Uśmiechem dziąsłowym (gummy smile) określamy nierówność pomiędzy tzw. strefą białą (zęby pacjenta) a strefą czerwoną (dziąsła). Dysproporcja ta jest wynikiem niewłaściwego stosunku pomiędzy pozycją szczęki, ustawieniem zębów, pozycją niższej granicy górnej wargi oraz pozycją dziąseł w stosunku do koron zębów. Brak równowagi między tymi elementami tworzy wrażenie za krótkich zębów w stosunku do dziąseł zaburzając tym samym estetykę uśmiechu.
Niechirurgiczne leczenie periodontologiczne
Skaling głęboki/poddziąsłowy – polega na usuwaniu kamienia poddziąsłowego polegająca na ręcznym usuwaniu specjalistycznymi narzędziami (kiretami) kamienia poddziąsłowego z powierzchni korzeni zębów połączeniu z ich polerowaniem (wygładzeniem). Kamień poddziąsłowy lokalizuje się poniżej linii dziąsła, na korzeniu zęba, niszcząc aparat utrzymujący ząb w zębodole, co skutkuje zwiększeniem jego ruchomości, zanikiem kości, a w późniejszym stadium rozchwianiem i utratą zębów. Z racji tego, że ściślej przylega do powierzchni korzeni zębów, jest trudniejszy do usunięcia.